Obuka je namijenjena nastavnicima razredne nastave i b/h/s jezika i književnosti u osnovnim školama a ima za cilj povećanje njihov kompetencija za razvijanje čitalačke kulture i navika učenika. Predviđeno je da se obuka realizira u dva modula u trajanju od po 2 dana sa praktičnim aktivnostima između modula. Na prvom modulu istražuju se razlozi nečitanja, radi se SWOT analiza radi unapređenja kulture čitanja, prezentiraju se naučne činjenice - zašto je potrebno čitati a zatim se nastavnici upoznaju s različitim strategijama čitanja (cenzurirana proza, meridijani i identitetske razlike, povezivanje sa svakodnevnim životom, stranica dnevnika, druga tačka gledišta itd.)
Između modula, učesnici imaju zadatak da provedu pripremljenu anketu o čitanju među svojim učenicima, primijene naučene strategije i osmisle i provedu školski projekt s ciljem povećanja čitalačke pismenosti učenika. Na realizaciji ovih aktivnosti nastavnici, u sigurnom okruženju, sarađuju putem kolaborativnih alata. 
Drugi modul je posvećen predstavljanu školskih projekata i objedinjenih rezultata analize anketa o čitanju. Na ovaj način nastavnici razmjenjuju svoja iskustva iz prakse i unapređuju svoje kompetencije.